Svi dobro znamo da većinu informacija skupljamo s interneta, bilo da posjećujemo stranice i portale koje nas zanimaju ili surfamo u potrazi za nečim određenim putem tražilica. Upravo je zato važno da su vaša tvrtka/proizvod/usluga dostupne na tražilicama i da komuniciraju ono što želite.
Mislite li da je to jednostavno?
Probajte u bilo koju od tražilica ukucati pojmove koji su vam važni – ime tvrtke, ime proizvoda/usluge, pa čak i svoje ime ili imena važnih osoba iz tvrtke. Jesu li rezultati pretraživanja pozitivni i reprezentativni za vas? Ako jesu bez ikakvog vašeg utjecaja – zahvalite se Bogu ili nekim drugim silama. Ako jesu zahvaljujući vašem utjecaju – radite odličan SEO, svaka čast. Nastavite tako i dalje.
A što ako su rezultati loši i ne želite da korisnici dobiju takve informacije o vama?
Onda vam treba puno rada, truda i nekoliko SEO savjeta. Prema nekim istraživanja, najviše „loših linkova“ koji izađu kao rezultati pretraživanja napišu bivši zaposlenici i konkurenti.
Internet je specifičan medij na kojem SVATKO može napisati što želi i za to snositi/ne snositi posljedice, ovisno o zakonskoj regulativi. No sve ispisano ostaje dok se ne ukloni, no ne uklanja se često, baš zbog nedefiiranog zakona i puno „sive“ zone. Također, „loši“ linkovi dolaze i od nezadovoljnih kupaca/korisnika, s news stranica koje su pisale o vašoj tvrtki/proizvodu u negativnom kontekstu i sl. Vjerujte da ovakvi linkovi mogu kod neutralnog nastrojenog prosječnog korisnika kreirati negativno mišljenje. Tu se otvara i pitanje koliko su istinite i točne informacije s tražilica, no nažalost one se u velikoj većini slučajeva kod prosječnih korisnika uzimaju kao činjenice, što je često krivo. (Jeste li ikada bili u situaciji da vas netko uvjerava u nešto za što znate 100% da ne stoji, a glavna referenca mu je Google? )
Tu u rad (opet) kreće SEO. Pomoću njega ćete kreirati reprezentativan sadržaj na stranicama koji će s vremenom postići bolju poziciju na tražilicima i biti vidljiv prilikom pretraživanja.
Prvo: zanemarite sve one kerefeke s Flashom jer njega tražilice ne indexiraju. Keep it simple and stupid.
Drugo: Na stranici objavljue često sadržaj koji sadrži ključne riječi za koje pretpostavljate da ljudi koriste prilikom traženja.
Treće: Redovito postavljate novi sadržaj.
Četvrto: Povežite se sa stranicama koje dobro kotiraju na području kojim se bavite.
Peto: Pokušajte zamoliti da se uklone linkovi na stranicama koji vam ne idu u korist. Vjerojatno neće ići, no bar pokušajte.
Šesto: Pratite zbivanja na stranci, statistika vam može otkriti mnogo toga.
Upravo je SEO način na koji ćete „ubiti“ tri muhe jednim udarcem – kreirati imidž, povećati posjećenost i informirati javnost o čemu želite. Marketing, Traffic i PR u jednom :).